You must enable Javascript on your browser for the site to work optimally and display sections completely.

בדרך אל העיר

הקסטל הוא אחד מאתרי מורשת הקרב החשובים ביותר של מלחמת השחרור. סיור בו מלמד פרק חשוב בתולדות הארץ והערכים שהונחלו לחייליה ומגניה

נעמה כץ
פורסם: 13:27, 27/03/2013
בדרך אל העיר

הרי ירושלים מזמנים חוויה ישראלית במיוחד, שבה משולבים אתרי קרבות והנצחה, אתרים היסטוריים בני אלפי שנים וטבע מרהיב, עם מעיינות מפכים, חורש ועצים עתיקים. החשיבות שניתנה לדרכים באזור נובעת ממעמדה של ירושלים בעיני השליטים לאורך הדורות, מאז שדוד המלך העלה את ארון הברית אל העיר מקרית יערים, כנראה בתוואי העובר סמוך לקסטל.


אתר הקסטל
שרידי הכפר הערבי קסטל הם כיום גן לאומי המוקדש לסיפורי הקרבות העזים שניטשו במקום במבצע נחשון. לאתר הקסטל מגיעים מהכביש המהיר לירושלים (כביש מס' 1), שממנו פונים ימינה במחלף הראל. במחלף פונים ימינה לכיוון שכונת מעוז ציון ובמעגל עוקבים אחר השילוט לאתר הקסטל. הכניסה לאתר כרוכה בתשלום (14 ₪ למבוגר, 7 ₪ לילד; הכניסה והסיורים המודרכים ביום הזיכרון וביום העצמאות ללא תשלום, ראו מסגרת).
.
לפרוץ את הדרך
הקרב על הקסטל עמד במרכזו של מבצע נחשון, שנועד לשמור על דרך פתוחה לירושלים במהלך מלחמת השחרור. הדרך שנבחרה לעשות זאת היתה להעביר שיירות רבות ככל הניתן על ידי כיבוש אקטיבי והחזקה בנקודות שליטה בדרך לעיר. במהלך המבצע, בליל ה - 2 באפריל, כבשה פלוגת הפלמ"ח מגדוד הפורצים, בפיקודו של אליהו סלע, את הכפר והמשלטים הסמוכים לו, ללא התנגדות כמעט. פלוגת חי"ש החלה מיד להתארגן להגנת הכפר והמוצבים מסביב. הערבים, שהבינו חשיבות האזור, ניסו להחזירו לידיהם. אחר הצהרים של ה – 3 באפריל, ננטש משלט נחשון הסמוך בעקבות התקפה עליו והריגתם של שלושה לוחמים. הכוחות הנותרים בו הצטרפו לכוחות העייפים בכפר, שלא זכו לתגבורת.

הקרב על המשלט
בימים הבאים המשיכו הערבים בניסיונות התקפה תוך שהם מצליחים להשתלט על המשלטים המרחביים. בלילה-8 באפריל החלו הכוחות הערביים לפתוח באש מרגמות וירי לעבר העמדות השונות בכפר. בבוקר התרחקו הערבים ובבדיקה נתגלו גופות של אנשי הכפר וביניהן גופתו של. השמועה שנפוצה בכפרים הייתה שעבד אל-קאדר אל-חוסייני, מפקד הכוחות הערביים באזור, שבוי בידי היהודיים. הם החלו להתארגן להתקפה במטרה להציל את מנהיגם. כאלף ערבים השתתפו במערכה שנעצרה רק כשנמצאה גופתו של מנהיגם.

מורשת קרב
עוד קודם לכן, החלה נסיגה של הכוחות היהודיים. במעשה הנסיגה התרחשה הדרמה הגדולה של הקרב. פקודת הנסיגה של מפקד כיתת הפלמ"ח שמעון אלפסי אמרה: "הטוראים ייסוגו, המפקדים יחפו על נסיגתם". החלטת המפקדים להישאר בבסיס האש כדי לאפשר את נסיגתם של הלוחמים יצרה נורמה לחימה חדשה. תוצאות הקרב היו שכל מפקדי כוח הנסיגה נהרגו במקום בו נעצרו וחיפו על חייליהם. תגבורת לוחמי הפלמ"ח הגיעה רק בשלב שהערבים החלו להיכנס לכפר ועמדות ההגנה ננטשו.
מיד עם הגעת הכוחות שנסוגו לקריית ענבים ניתנה פקודת התארגנות לכיבוש מחדש של הכפר. לכל היה ברור שהחזרת השליטה בכפר לידי הערבים תפגע במידת הצלחתו של מבצע נחשון ותקשה על מעבר השיירות לעיר. בניגוד לציפיות של כוחותינו נשאר בגבעת הקסטל כוח ערבי מצומצם (בגודל של פלוגה) בעוד שיתר הלוחמים הערבים יצאו להלוויית מנהיגם בירושלים. נטישת הכפר על ידי הלוחמים הערביים אפשרה את כיבושו המהיר של הכפר, ללא נפגעים.

לאחר הכיבוש עברו לוחמי הפלמ"ח והחי"ש בין הריסות הכפר כדי למצוא את גופות חבריהם ולהביאם לקבורה. חללי החי"ש, שנפלו בקסטל, נקברו בחלקה נפרדת בבית העלמין הצבאי בהר הרצל, ירושלים. 
בתום המלחמה צפה הקסטל צפונה אל גבול ירדן - המגדל הגבוה שנראה בחלק הצפוני של מבשרת ציון היה אז מחוץ לשטח ישראלי. רוב התעלות והבונקרים שנראים באתר היום נחפרו מחשש שרווח בין מפקדי צה''ל כי ירושלים תותקף.


עצמאות בקסטל
"הטוראים נסוגים והמפקדים מחפים"- ממשפטי המורשת המובילים של צה"ל, נכתב בדם לוחמי הקסטל במלחמת העצמאות. סיור מודרך עם אנשי רשות הטבע והגנים מעפיל אל ראש ההר שבו התרחש הקרב שהביא לאחת מנקודות המפנה במלחמת העצמאות. הסיור כולל תצפית המסבירה על חשיבות המקום בשמירה על הדרך לירושלים והליכה בתעלות בליווי סיפורים מרגשים.

הסיורים יתקיימו ב- 25, 26 באפריל (יום הזיכרון לחללי צה"ל ויום העצמאות) ויצאו מדי שעה החל מהשעה 09:00 ועד השעה 16:00 (סיור אחרון). יש להצטייד בנעליים נוחות, כובע ומים.
לפרטים והרשמה: *3639

*נעמה כץ היא מנהלת מרכז חינוך הרי יהודה וירושלים, רשות הטבע והגנים

 

 

בדרך אל העיר

בדרך אל העיר

בדרך אל העיר

כתבות שעשויות לעניין אותך
תגובות והצעות
התחברו על מנת להגיב