תפריט נגישות
מידע
הצהרת נגישות
גודל טקסט רגיל גדול
תצוגת צבעי האתר תצוגה רגילה מותאם לכבדי ראייה
סגור

"רבות מאתנו חוו הטרדות מיניות, אבל חשבנו שאנחנו אשמות"

מאז שהייתה בת 21 עובדת יונה אליאן, הזוכה הטרייה ב"פרס מפעל חיים בתיאטרון הישראלי", ללא הפסקה. היום, בגיל 66, היא מספרת למגזין "החיים הטובים" שהיא רואה את החיים אחרת לגמרי: "מבחינתי להיות מאושרת בגיל שאנחנו נמצאים בו עכשיו זו היכולת לזוז הצידה מהמרוץ המטורף ולראות דברים בפרופורציה"

מאת: יעל חן I מגזין "החיים הטובים"
פורסם: 07/06/2016
תגובות והצעות
התחברו על מנת להגיב
עפרה אבן
27/10/16 , 08:07
מקסימה מיוחדת יפה בחוץ כבפנים..יופי של כתבה..חיבוק אמיץ
הוסף תגובה
יוסף הדס
07/06/16 , 12:16
אני מצטרף להתפעלות מהצלחתה של האמנית יונה אליאן, אך מתבטא כעת רק על התגובות:
כאשר השחקנית מכריזה שכצעירה הרגישה אשמה כשהטרידו אותה מינית, ובבגרותה התפכחה מאשמתה, משתמע שהאשמה עברה אל הגברים. ואמנם באווירת השנים האחרונות היא עברה אל הגברים. אך גברים רבים טוענים להיפך – שהאשמה היא דווקא אצל הנשים – בזה שהן מסתובבות ברחוב חשופות, בבגדים מצומצמים ומגרים, ובמיוחד בביקיני שהוא כמעט עירום מלא (ולא רק בים). הן גורמות להטרדה מינית בגירוי בלתי פוסק ומצטבר, עד שכמה גברים 'מתפוצצים' ומואשמים בהטרדה.
אז מי אשם באמת?
לא הוא ולא היא. זה הטבע שקבע את החשקים מתוך כוונה חיובית שהתשוקה תביא לתכלית של הזדווגות ולהפריה של דורות חדשים. אחרת החיים לא היו נמשכים! את הטבע לא מעניין המוסר או הצדק ובוודאי שאינו מאשים לא אותו ולא אותה. לכן הטבע יצר שכבר כצעירות יש לנערות תדמית מינית המגרה, באופן הלבוש, בהתקשטות, בהבעות הפיתוי המתריס וגם כשמעכסות במכוון. אלה מהטבע! אולי הגיב נעים ג'ק 'טיפשות' בגלל הבנתו האינטואיטיבית של העיקרון הטבעי, אבל לא הסביר ולא הבינו אותו. הגברות שהגיבו כלל לא התייחסו לבעיה ורק היללו את יונה. מגיע לה הלל ואני מצטרף, אבל התגובה לכותב נעים, לא לעניין, ואפילו תוקפנית ומעליבה בלי להכיר אותו!
הרעיונות שהעליתי כאן הם רק חלק מתהליך מתפתח של הבנת 'כוחות החיים' ביקום, עליהם כתבתי סדרת ספרים. שם איני מרבה להשתמש במושג 'טבע', ובמקומו שולטת 'התבונה האלוהית'. אין בה כוונה לאמונה או דת כלשהיא – פשוט כי המילה 'אלוהית' מפעילה אסוציאציה של משהו נשגב, מעל הכול, והשולט ביקום. כך מודגש הטבע כאדיר ביותר.
הספרים לא ראו אור בארץ בגלל קושי כלכלי לסופר
הוסף תגובה
דרורה כלב
06/06/16 , 10:44
יונה אליאן הפרס מגיע לך!.את מקרינה יופי חיצוני וחשוב יותר יופי פנימי.הצלחת לגדל משפחה לתפארת ובמקביל לפתח את הקריירה שלך בתחומי המשחק השונים. תמיד עשית זאת לצד הקריירה של בעלך וידעתם לשתף את הזוגיות שלכם גם כאן.כל הכבוד לכם!!מאחלת לשניכם עוד הרבה שנות קריירה מוצלחת וזוגיות למופת.
הוסף תגובה
חוה פרידמן
06/06/16 , 08:58
אשת השנה, אשת החיים ,אשת העולם ואתה מר נעים מה מפריע לך ?מזה שהיא עושה טוב מה שהיא אוהבת וגם עובדת בזה ומצליחה או מדעותיה או הצלחתה בכלל !ראית אותה בהצגות ?או שתרבות זה ממך והלאה .בקצור יונה ברכות ואיחולים לפרס ביושר זכית בו מי יתן ומדף הפרסים יתמלא וזו רק ההתחלה בברכה חוה
הוסף תגובה
נעים ג'ק
04/06/16 , 18:25
כמה טפשות בכותרת הכתבה גברת יונה אליאן
הוסף תגובה